Portal Konstancin.com Historia okolic Konstancina-Jeziorny Muzeum Konstancina Serwis zdj阠iowy Konstancin-Jeziorna Filmowe migawki z Konstancina-Jeziorny Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utw贸rz nowy profil » Szukaj
Re: Fotozagadka
26 gru 2012 - 20:58:54
U艣ci艣laj膮c dodam podpowjedz 偶e nie jest to budynek browarusmiling smiley
Re: Fotozagadka
26 gru 2012 - 21:20:53
Quote
Kumos
Quote
Tomasz Zymer
Do przemys艂u tak偶e trzeba mie膰 zmys艂 estetyczny.
... To nie kwestia zmys艂u estetycznego, w owym czasie normalnym by艂o ... .

W艂a艣nie - w owym czasie normalnym by艂o, 偶e ludzie demonstrowali swoj膮 pozycj臋, maj臋tno艣膰, ale te偶 kultur臋 i odr臋bn膮 tradycj臋 (b膮d藕 odwrotnie - znajomo艣膰 艣wie偶ych 艣wiatowych m贸d i obowi膮zuj膮cych trend贸w) za pomoc膮 zdobnictwa, od przedmiot贸w u偶ytkowych przez wiejsk膮 okiennic臋 po wielk膮 fabryczn膮 hal臋. Z czego wynika to, 偶e teraz jest ono rzadkie, a je艣li jest, to bywa chaotyczne i przypadkowe? M贸j pogl膮d na spraw臋 jest taki, 偶e zewn臋trze jest wyrazem wn臋trza. Przypomina mi si臋 w tym kontek艣cie taka piosenka z czas贸w drobnej przedsi臋biorczo艣ci p贸藕nego socjalizmu realnego:

"...Ej, gdzie te sanie, te bachmaty, strojne szaty
gdzie jest ten Cygan, gdzie ten Cygan dzisiaj gra,
gdzie jest ten panicz, obrzydliwie wr臋cz bogaty
gdzie si臋 podzia艂a mena偶eria ca艂a ta?

Cygan pod foli膮 ma gerbery i sa艂at臋
panicz rozwozi co uro艣nie 呕ukiem w mig,
a kwiaciareczka na tym wszystkim trzyma 艂ap臋
tylko z romansem to wsp贸lnego nie ma nic."
Re: Fotozagadka
26 gru 2012 - 23:20:10
Quote
sprawiedliwy
U艣ci艣laj膮c dodam podpowjedz 偶e nie jest to budynek browarusmiling smiley

O ile pami臋tam, stary browar by艂 za pa艂acem, za stawami, tam, gdzie tzw. stajnie Marconiego - teraz to jest jeden kompleks na sprzeda偶. Co do budynku na Twoim zdj臋ciu wnioskowa艂bym, 偶e je艣li nie wykorzystywa艂 go browar, mog艂a to by膰 cukrownia lub/i gorzelnia, bo wiem, 偶e Potuliccy mieli cukrowni臋 i robili w艂asn膮 gorza艂k臋, a Kumos pisze w swoim artykule, 偶e w karczmach klucza oborskiego by艂 pocz膮tkowo przymus propinacyjny. Chocia偶 te niechlujnie wystaj膮ce z elewacji rury i dodatki to, jak podejrzewam, nie orygina艂, tylko ju偶 owoc dzia艂alno艣ci powojennej.
Re: Fotozagadka
27 gru 2012 - 08:42:30
zdj臋cie kt贸re zamie艣ci艂 sprawiedliwy z tego co pami臋tam przedstawia spichlerz

a co do architektury przemys艂owej... sp贸jrzcie cho膰by na wn臋trza 艂贸dzkich fabryk - tak si臋 w贸wczas budowa艂o, naturalne by艂o 偶e nawet w fabryce by艂y np. zdobione por臋cze itp... dopiero w latach 20tych XX wieku zwyci臋偶y艂y pogl膮dy architektury funkcjonalistycznej





Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-27 08:56 przez pionek AGORY.
Re: Fotozagadka
27 gru 2012 - 09:06:22
My艣la艂em o spichlerzu i taki opis jest zreszt膮 w katalogu zabytk贸w, ale zmyli艂a mnie ta liczba okien r贸偶nej wielko艣ci na wszystkich poziomach. Wsp贸艂czesne silosy na zbo偶e czy elewatory nie maj膮 okien. Teraz jednak sprawdzi艂em, 偶e starsze 艣redniowieczne czy renesansowe mia艂y ma艂e okienka - pewnie 艣wiat艂o naturalne by艂o konieczne.
Re: Fotozagadka
27 gru 2012 - 09:57:35
Quote
Tomasz Zymer
w karczmach klucza oborskiego by艂 pocz膮tkowo przymus propinacyjny
U艣ci艣laj膮c, za klasykiem gatunku, dziedzic rozpija艂 w ten spos贸b pa艅szczy藕nianego ch艂opa. Przymus picia produkcji z karczm w艂asnych (na terenie Polski rzecz normalna w czasach przedrozbiorowych) a p贸藕niej z browaru Wielopolskich dotrwa艂 do czas贸w napoleo艅skich. Dopiero w drugiej 膰wierci wieku XIX Potuliccy dopu艣cili sprowadzanie do klucza oborskiego "trunk贸w zagranicznych", wcze艣niej za picie i sprowadzanie cho膰by gorza艂ki z Jeziorny Kr贸lewskiej czy Bielawy, grozi艂y kary.
Re: Fotozagadka
27 gru 2012 - 14:57:30
Pionek Agory dobrze pami臋ta艂 to spichlerz.
Anonimowy u偶ytkownik
Re: Fotozagadka
27 gru 2012 - 23:01:42
Jeszcze na pocz膮tku lat 80 w bloku M51 mieszka艂a starsza pani o nazwisku K臋pka (p贸藕niej zamieszkali tam pp Kogutowie (mieszkanie na pi臋trze z osobnym wej艣ciem z werand膮 wychodz膮c膮 na staw) - przyjaci贸艂ka mojej mamy. Do dzi艣 mam ksi膮偶k臋, kt贸r膮 kiedy艣 podarowa艂a mi ta pani ("Tarnina").

Nie wiem czy to co艣 pomo偶e - pzdr
Re: Fotozagadka
29 gru 2012 - 16:57:09
Niegdy艣 baaardzo popularne miejsce

czy kto艣 wie co przedstawia zdj臋cie?
Re: Fotozagadka
29 gru 2012 - 17:21:34
czy to Jezioro Gwo藕dzie
Re: Fotozagadka
29 gru 2012 - 19:49:30
Stanowczo zgadzam si臋 z przedm贸wc膮.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Re: Fotozagadka
29 gru 2012 - 20:31:38
Zgadza si臋 to jest jezioro Go藕dzie.
Re: Fotozagadka
29 gru 2012 - 22:17:07
W艂a艣nie mam pytanie jak jest prawid艂owo ; Gwo藕dzie , Go藕dzie s艂ysza艂em gdy kiedy艣 by艂em na rybach r贸wnie偶 wersj臋 Gmo藕dzie
Re: Fotozagadka
29 gru 2012 - 23:07:21
Przejrza艂em fragmenty map, kt贸re dosta艂em od Kumosa wraz ze szkicem artyku艂u - i od 1796 roku raz jest "Gozdzie", innym razem "Gwozdzie" (na precyzyjnej mapie kwatermistrzostwa z lat 20. XIX wieku), ale za ka偶deym razem jest to nazwa niewielkiego osiedla po艂o偶onego w okolicach dzisiejszej mogi艂y powsta艅c贸w, a nie - starorzecza czy "jeziora", kt贸re tak偶e widnieje na mapach. Zreszt膮 pewnie Kumos napisze dok艂adniej.
Re: Fotozagadka
30 gru 2012 - 13:38:33
Cieciszewek smiling smiley

W XV i XVI wieku jako Cieciszew Parwa b膮d藕 Minor, w XVII wieku pojawia si臋 nawa Go藕dziec lub Go藕dzie, pod koniec XVIII wieku Wielopolscy u偶ywaj膮 wy艂膮cznie nazwy Go藕dzie, w XIX pojawia si臋 nazwa Gwo藕dzie - zapewne m贸wiona forma funkcjonuj膮ca od jakiego艣 czasu. Wtedy wie艣 przestaje istnie膰 i powstaje tam folwark, obecnie SGGW.
Re: Fotozagadka
30 gru 2012 - 13:47:00
Quote
Kumos
Wtedy wie艣 przestaje istnie膰 i powstaje tam folwark,

Nie rozumiem. To co sta艂o si臋 z ch艂opami? Zostali wyw艂aszczeni?
Re: Fotozagadka
30 gru 2012 - 14:29:33
Wie艣 znikn臋艂a w XIX wieku podczas uw艂aszczenia, kiedy Czernid艂a, Borek i Ob贸rki zosta艂y przeniesione do obecnych lokalizacji, a miejsca po nich rozparcelowano (st膮d Parcela). Wtedy powsta艂 w Go藕dziach folwark, bo Potuliccy musieli szuka膰 nowych 藕r贸de艂 dop艂ywu got贸wki. Zreszt膮 proces ten zachodzi艂 tu niejako w obie strony - 艁臋g by艂 pocz膮tkowo folwarkiem, kt贸ry arendowano najemcom, a potem powsta艂a tam wie艣.
Re: Fotozagadka
30 gru 2012 - 14:46:11
Dzi臋ki.
W 艁egu pobudowano dworek, kt贸ry osta艂 si臋 do naszych czas贸w. Kto obecnie jest jego w艂a艣cicielem?
Zabudowania (drewniane) folwarku Marynin sp艂on臋艂y podczas I wojny 艣wiatowej.
Czy zachowa艂y si臋 zabudowania folwarku Go藕dzie/Gwo藕dzie?
S艂ysza艂em, 偶e obora (prawdopodobnie szpital powsta艅czy) zosta艂a rozebrana par臋 lat temu.
Re: Fotozagadka
30 gru 2012 - 15:56:45
Czy zachowa艂y si臋 zabudowania folwarku nie wiem. Niestety 艣lady budownictwa (zw艂aszcza drewnianego) szybko znikaj膮. Po folwarku Teresin zosta艂a tylko polana w lesie, mimo 偶e jak wynika z map do 1945 roku sta艂y tam spore budowle, teraz nie ma po nich 艣ladu i gdyby nie mapa, to nie wiadomo by艂oby 偶e polana jest 艣ladem po dawnym maj膮tku. Po dawnej lokalizacji Czernide艂 pozosta艂y ceg艂y, wykopywane przy 艁臋gach Oborskich przez miejscowych. Co do 艁臋gu - nie wiem czy ten dworek jest a偶 tak stary, bo ze wspomnie艅 mojej rodziny wiem 偶e moja praprababcia chodzi艂a odrabia膰 pa艅szczyzn臋 do 艁臋gu i dw贸r ten mia艂 by膰 rozebrany jeszcze przed wojn膮. Natomiast na pewno dw贸r w tym miejscu sta艂 ju偶 w XVII wieku (wtedy m贸wi艂o si臋 艁臋g i Zajezierze).
Re: Fotozagadka
30 gru 2012 - 17:34:05
W dokumentach w艂a艣ciciela czyli SGGW widnieje nazwa Go藕dzie a co do budynk贸w to zosta艂y one rozebrane w po艂owie lat osiemdziesi膮tych a mieszka艅cy zostali przesiedleni do czworak贸w w 艁yczynie. A tak przy okazji mo偶e kto艣 wie w jaki spos贸b komunikacyjnie pa艂ac w Oborach by艂 po艂膮czony z dworkiem w 艁臋gu uprzedzam 偶e pytanie jest naprawd臋 trudne.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-30 17:35 przez sprawiedliwy.
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mog膮 pisa膰 na tym forum.

Kliknij 偶eby zalogowa膰