Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 15
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 10:38:19


harmattan
Art. 8a. pkt.4
Podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu
w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż
3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach,
o których mowa w ust. 4a albo w ust. 4e.

Oj, zapomniało się panu wspomnieć o punkcie 4a:

4a. Jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, z zastrzeżeniem ust. 4c i 4d, wówczas podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile mieści się w granicach określonych w ust. 4b.

4b. Podwyższając czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, właściciel może ustalić:

1) zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż:

a) 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub

b) 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową

- aż do ich pełnego zwrotu;

2) godziwy zysk.


Jednocześnie:


"Wartość odtworzeniowa lokalu stanowi iloczyn powierzchni użytkowej lokalu i wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1mkw mieszkania (średni koszt budowy 1mkw). Wartość odtworzeniowa lokalu co sześć miesięcy jest ustalane przez wojewodów dla każdego województwa i dla miast, które są siedzibą wojewody."

Wartości odtworzeniowe 1mkw dla każdego województwa i miasta z siedzibą wojewody od 1 IV do 30 IX 2011r. a w mazowieckim to 3426zł.

3% procent tej wartości to 3426 x 3% = 102,78 za metr kwadratowy.

Nawet stosując tylko tę metodę w zaledwie w kilkadziesiąt miesięcy mój system zacząłby działać. Jestem przekonany, ze zacząłby działać wcześniej, tylko zakapiory by siedziały do "końca".




harmattan
W ZGK juz sobie boki zrywaja

Rozumiem z Pana powodu, że w gacie Pan robi ze strachu ?

Panie Andrzeju. "Kości zostały rzucone", że zacytuję klasyka. Oczywiście będzie teraz Pan cytował ustawy i inne przepisy. Ale nic Pana nie uchroni przed wyprowadzką, wcześniej czy później. Ja tylko zastanawiam się, dlaczego - skoro Pan taki mądry - nie zacznie Pan na tej mądrości zarabiać, żeby sobie mieszkanko kupić np. W Górze Kalwarii czy w Piasecznie są już o ok. 3000 z metra. Oj ciężko będzie, Teneryfka papa, ale za to uczciwie ! Zapewniam Pana, że bardzo to miłe uczucie być uczciwym. Nawet biednym, ale uczciwym.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-10 10:44 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 10 lut 2012 - 10:41:36

Wymiany osobiste można kontynuować np. w HP (kto to HP?), bo o mieszkaniach, jak widzę, nic tu powiedziane więcej chyba nie będzie. Postaram się w wolnej chwili wydzielić, ale boję się, że to niemożliwe.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lut 2012 - 10:44:15



Dokładnie wyselekcjonowane, wybrane zdania, które pasują pod właściwą tezę w komentarzu, często wyrwane z kontekstu w sposób, który odbiera im sens. Idealnie ta metoda, na którą pan teraz narzeka.

Ale nigdy nie szatkowałem tych Pańskich wypowiedzi i nie składałem ich w jakiś dowolny kolaż, tak aby na jego podstawie stworzyc odpowiednia teżę. Z wyrywaniem z kontekstu sie nie zgadzam. To jest Pańskie zdanie.



Chyba, że zdążył pan pokasować tamte wypowiedzi albo poprawić i teraz będzie mógł się pan wyprzeć

Po raz kolejny podejrzewa mnie Pan o jakieś niecne działanie. A wystarczyło jednak wejść na bloga żeby sie przekonać , ze nic nie jest zmienione czy wycięte. Ale Pan woli a priori załozyć , ze harmattan może mataczyc. Oj nieładnie , nieładnie.

Moja babcia zawsze mówiła:- nie wolno wszystkich oceniac według siebiesmiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 10:47:33


Bartek
o mieszkaniach, jak widzę, nic tu powiedziane więcej chyba nie będzie.

Nie zgadzam się. Wszak własnie nareszcie udało się zacząć rozmawiać konstruktywnie: "jak zorganizować zarządzanie lokalami gminnymi". No ale Ty tu urządzisz.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 10 lut 2012 - 10:57:11

Panie Andrzeju, nie mam czasu pana przegadywać, więc poddaję się. Wygrał pan kłótnię w internecie. smiling smiley



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 11:14:28

To skoro są takie możliwości (przykładowo za 40 metrowe mieszkanie czynsz by wyniósł 4111,20 zł - oferty z Konstancina na rynku to ok 2 000 zł) to czemu prywatni kamienicznicytak narzekają, że nie mogą podnieść czynszów do rynkowych stawek?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 11:23:28


Hammer
To skoro są takie możliwości (przykładowo za 40 metrowe mieszkanie czynsz by wyniósł 4111,20 zł - oferty z Konstancina na rynku to ok 2 000 zł) to czemu prywatni kamienicznicy tak narzekają, że nie mogą podnieść czynszów do rynkowych stawek?

Tego nie wiem. Nie jestem kamienicznikiem. Ale być może dlatego, że nie mają czasu na ciąganie się z pasożytami po sądach, a jakiś tam przychód mają i czekają.

Zysk z kamienicy nie musi pochodzić z czynszów ale np. z możliwości zabezpieczenia hipoteką (często bardzo wysoką) kredytu, który jako zabezpieczony jest tańszy niż rynkowy. A wtedy mając "tańsze" pieniądze zarabiają gdzie indziej. Gdybym był kamienicznikiem pewnie rozważyłbym taką opcję.

Trzeba pamiętać, że kamienice często są zabytkowe więc remont takiej kamienicy jest niezwykle kosztowny i skomplikowany.

Zasiedlenie komercyjne wymagało by nakładów na taki remont, więc po zrobieniu rachunku ekonomicznego uznają, że chociaż pasożyty płacą mało to kamienicznik nie musi remontować i tak "złapał turczyn tatarzyna". Nikt nie jest zadowolony ale nikt nie odpuści ;) ... Jakież to polskie.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-10 11:25 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak znaleźć miliony złotych w budżecie gminy na wodociągi
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lut 2012 - 11:26:18



Panie Andrzeju, nie mam czasu pana przegadywać, więc poddaję się. Wygrał pan kłótnię w internecie

E tam zaraz wygrał. P.Bartku remis smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 10 lut 2012 - 11:41:53

może w tej emocjonalnej dyskusji taki nieco merytoryczny artykulik załączę
Regiodom o planach zmiany Ustawy o mieszkaniach komunalnych
mi z tego wychodzi, że na pewno trzeba zmienić ten system prawny...może uda się doprowadzić do sytuacji likwidacji zaszlości faktycznie nieco z poprzedniej epoki...
i może uda się spowodować, że poniższe zdanie nie będzie już prawdą?


Samorządowcy zwracają jednak uwagę na to, że główny problem gmin nie został rozwiązany. Chodzi o mieszkańców, którzy nie płacą regularnie czynszów. Tylko w Kędzierzynie-Koźlu zaległości lokatorów wobec gminy sięgają 13 mln zł! Połowa najemców mieszkań gminnych płaci czynsz nieregularnie, a 25%- wcale.

- Spółdzielnie czy prywatni właściciele mogą eksmitować takich lokatorów, my musimy im zapewnić tymczasowe lokum
osobiście jestem za likwidacją komuszego rozdawnictwa i jasnymi zasadami potrzeby potrzebującym



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-10 11:44 przez Artek_Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 11:49:13


Artek_Bartek
osobiście jestem za likwidacją komuszego rozdawnictwa i jasnymi zasadami potrzeby potrzebującym

Pełne poparcie. Ale wiesz. Jak u nas w gminie gdzie włodarze są "sąsiadami" walka o sprawiedliwość będzie __niezwykle__ ciężka to czego oczekiwać od polityków dla których większość wyborców to "ciemny lub" jak to ujął mistrz Kurski.

Dlatego właśnie trzeba budować tę społeczność o której jest w innym wątku. Do czego namawiam.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-10 11:49 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 12:14:27

Mam tylko jedną wątpliwość jak Marku byś tozrobił. Bo potrzebowałbyś większości w Radzie Miejskiej. No chyba, że znajdziesz jakąś opcję (partię, stowarzyszenie, listę) która wprowadzi większość radnych.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 12:30:23


Hammer
Mam tylko jedną wątpliwość jak Marku byś tozrobił. Bo potrzebowałbyś większości w Radzie Miejskiej. No chyba, że znajdziesz jakąś opcję (partię, stowarzyszenie, listę) która wprowadzi większość radnych.

Wiesz. Zawsze można obłożyć ostracyzmem radnych ... Teraz jest czas Harmattana a w przyszłości Radnych, którzy w imię diecin są w stanie sprzedać/rozdać cały majątek gminy byle tylko przypodobać się wyborcom.

Tak jak napisałem powyżej do Artka: "u nas w gminie gdzie włodarze są "sąsiadami" walka o sprawiedliwość będzie __niezwykle__ ciężka"

Wiem, że tematem lokali gminnych zajmują się teraz przewodniczący rady miejskiej Andrzej Cieślawski, wiceprzewodnicząca rady miejskiej Jadwiga Magdziarz, kierownik Wydziału Lokalowego UMiG Maria Mikuszewska, dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej Edward Skarżyński i kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Ewa Michalska.

Jakoś czuję, że niczego nie uradzą.

Pan Andrzej Cieślawski ... bez komentarza, Pani Magdziarz ... tym bardziej bez komentarza, Pani Mikuszewskiej nie znam, ale to pracownik UMiGu więc nie spodziewam się jakichkolwiek inicjatyw, Pan Skarżyński raczej będzie słuchał niż mówił, Pani Michalskiej też nie znam chociaż mam wrażenie, że pracownicy pomocy społecznej nie odczuwają imperatywu podejmowania trudnych społecznie decyzji ... ale może to dobrze, bo w każdym gronie jest potrzebna "opozycja".

Tu jest potrzebna oddolna inicjatywa. Ja postaram się z całych sił. Z użyciem NIKu, CBA, Prokuratury i wszystkich świętych. Zapraszam do przyłączenia się do mnie.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-10 12:32 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 12:50:46

to mi

Marek Wysmułek
Wiesz. Zawsze można obłożyć ostracyzmem radnych ...

To ja już się wyłączam z dyskusji bo do niczego nie doprowadzi, skoro ty jako burmistrz wiedziałbyś wszystko najlepiej i wbrew całemu światu (obowiązującym ustawom, radnym) wprowadzał zmiany.

Nowe regulacje dotyczyłyby tylko nowych najemców, czyli niewielkiej ilości mieszkańców.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 10 lut 2012 - 12:56:44


Hammer
skoro ty jako burmistrz wiedziałbyś wszystko najlepiej i wbrew całemu światu

A po co ten sarkazm ? Gdzie napisałem, że wiem najlepiej ?


Hammer
(obowiązującym ustawom, radnym) wprowadzał zmiany.
Nowe regulacje dotyczyłyby tylko nowych najemców, czyli niewielkiej ilości mieszkańców.

Nie do końca. Zapisy o czynszach były w ustawie od dawna, a na pewno w momencie kiedy Harmattan otrzymywał lokal.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 10 lut 2012 - 15:22:20


mania
Podatnicy, którzy ufundowali Panu Harmattanowi darmowe mieszkanie, z niedużym czynszem

AK
"Goły" czynsz - około 4 zł/m2

mania
A w spółdzielczym lokatorskim ok 9 zł./m2

Pierwszy wpis pominę milczeniem . Został już przeze mnie w innym miejscu skomentowany.

AK - górna granica czynszu bazowego za 1m/kw w mieszkaniu komunalnym , siega 6,30 zł. za m/kw. Stawki za metr są zróżnicowane zależą min. od standardu i wyposażenia lokali. Mozna przyjąć , że średnia stawka wynosi 4,50zł. za 1m/kw

W spółdzielni mieszkaniowej w Konstancinie stawka za 1m/kw lokalu wynosi od 4,60 do 5,50zł za 1m/kw

W spółdzielni mieszkaniowej Jednośc w Piasecznie stawki wynoszą od 4,05 do 4,20zł za 1m/kw

Jak wyglada sytuacja w nowooddanych blokach komunalnych w Mirkowie.

Przy ul. Mirkowska 39a zasiedlonych jest 25 lokali z czego ok. 60% nie płaci czynszu. W stosunku do 7 podjeto działania windykacyjne. W dwóch przypadkach w wyniku takich działań zaległości zostały uregulowane.

Przy ul. Mirkowskiej 48 - zasiedlonych jest 79 lokali , z czego 40% nie płaci czynszu. W stosunku do 17 podjeto działania windykacyjne. W czterech przypadkach w wyniku takich działań zaległości zostały uregulowane.

I na koniec takie mam pytanie :- kto jest tym tak często tu nazywanym pasozytem ? Ci , którzy płacą , czy może ci , którzy się od płacenia uchylają. ?

Oczywiście ja doskonale wiem , że sa rózne przyczyny niepłacenia. I ja w przeciwieństwie od p.Wysmułka daleki jestem od określania bezpodstawnie ludzi w ten pejoratywny sposób.


M.Wysmułek
Teraz jest czas Harmattana a w przyszłości Radnych, którzy w imię diecin są w stanie sprzedać/rozdać cały majątek gminy byle tylko przypodobać się wyborcom.

Jesli już to Pana Harmattana. A radni niech sobie to przeczytają i wnioski wyciągają sami.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-10 15:23 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 12 lut 2012 - 11:19:53

Z wątku "Hyde Park":


harmattan
Nie gniewaj sie ale czytając Twoje wpisy dot. mieszkan komunalnych mam pewne watpliwości czy i Ty nie należysz do grona osób , które chcą być autorytetem a jednoczesnie nie znają obecnie obowiązujacej ustawy.
Ot choćby ten przykład


Tomasz Zymer
Przy obecnych przepisach mieszkanie komunalne jest praktycznie dożywotnio przypisane do najemcy, a jak "wmelduje" się na czas siostrzenica czy kuzynek, to i nawet do wielu pokoleń najemców.

Ustawodawca nie przewiduje takiej możliwości. Proszę sprawdź. [...]

Często posługujesz się zwrotem :- gmina to , gmina tamto , gmina dopłaca. A ja spytam czy gmina to tylko Pan Burmistrz i jego dwóch zastepców ? Czy tez może gmina to również 4000 mieszkańców lokali komunalnych ?

Ustawę czytalem. Słuchałem też uważnie radnych, którzy byli członkami ustanowionej przez burmistrza doraźnej komisji mieszkaniowej. Radni ci mówili o sytuacjach, w których po śmierci głownego najemcy mieszkanie przejęła inna mieszkająca w nim (według deklaracji) osoba. Reguluje to przepis Art. 691 Kodeksu Cywilnego ( instytucja wstąpienia w stosunek najmu) w brzmieniu ustalonym ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r.:w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione w art. 691 § 1 K.c. wstępują w stosunek najmu po zmarłym najemcy, jeżeli stale zamieszkiwały z nim w tym lokalu do chwili jego śmierci (art. 691 § 2 K.c.). Brak zameldowania w danym mieszkaniu nie oznacza, że tego mieszkania nie można uznać za takie, w którym dana osoba stale zamieszkuje.

Zgodnie z tym przepisem mieszkania bywały przejmowane przez: osoby podające się za konkubentów na podstawie oświadczenia świadków, dzieci współmałżonka z innego związku itp. Faktycznie domniemany konkubent to nie kuzynek, więc przepraszam za żle podane przykłady, ale zdaniem członków komisji wątpliwości jednak były, Jeszcze częściej zdarzało się, że daleka rodzina lub "obce" osoby zameldowane w lokalu z głownym najemcą były co prawda z tego lokalu usuwane, ale zgodnie z prawem gmina musiała im zapewnić lokal zastępczy o ustalonym przepisami standardzie, czyli faktycznie pozostały one w lokalu komunalnym, niezależnie od tego, czy płaciły regularnie czynsz, czy też nie. Jeśli brakowało lokalu zastępczego (a taka sytuacja zdarza się najczęściej), to wówczas ci pozostali lokatorzy całymi latami (często do dziś) pozostawali w mieszkaniu mimo śmierci głównego najemcy.

Informacja o 4 tysiącach mieszkańców lokali komunalnych jest już trochę nieaktualna, bo do końca tego roku paręset lokali (według szacunków burmistrza na podstawie liczby złozonych wniosków) zostanie sprzedanych ich dotychczasowym najemcom. Byłoby tych transakcji znacznie więcej, gdyby nie roszczenia przedwojennej spółki mirkowskiej blokujące możliwość wykupu lokali w wielu blokach w Mirkowie. Jest jasne, że utrzymanie lokali w budynkach komunalnych (nie tylko w starych willach, lecz także - w zamortyzowanych blokach z lat 70-tych i 80-tych, np. w Mirkowie) jest bardzo kosztowne dla gminy. Do tego dochodzi spory procent najemców niepłacących czynszu, jak sam wyżej szczegółowo podawałeś.

Wniosek? Należy najemców uwłaszczyć, żeby sami troszczyli się o swoje. Wykup za 10% wartości jest tu dobrym rozwiązaniem. Wkrótce zmieni się ustawa i zasady najmu lokali komunalnych. Myślę, że mieszkańcy zdają sobie sprawę z tego, że obecnie wykup lokalu jest dla nich najkorzystniejszym rozwiązaniem. Nowa ustawa może drastycznie ograniczyć liczbę osób, którym przysługuje lokal komunalny (takie przynajmniej są założenia projektu ustawy). W takim układzie gminie potrzebne będzie tylko paręset lokali socjalnych dla osób spełniających (finansowe) warunki nowej ustawy.

Własność prywatna jest nie tylko podstawą ustrojową, ale też istotnym czynnikiem regulującym zachowania ludzkie, poczucie własnej wartości, godności i praw. Dlatego nie jest rzeczą dobrą to, że w 23 lata po upadku pseudokomunizmu nadal prawie co piąty mieszkaniec gminy mieszka w cudzym mieszkaniu. Nie zachęca to ani do troski o dom i jego otoczenie, ani do poszukiwania samodzielności finansowej i społecznej. Sytuację tę może zmienic regulacja ustawowa w niedalekiej przyszłości, lecz także - świadoma polityka władz gminy. Elementem tej polityki było przywrócenie możliwości wykupu mieszkań w roku 2011. Uważam, że należy w tym roku udostepnić do sprzedaży kolejne lokale w blokach komunalnych wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość prawna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 12 lut 2012 - 17:21:11


harmattan
górna granica czynszu bazowego za 1m/kw w mieszkaniu komunalnym , siega 6,30 zł. za m/kw.

W przypadku mieszkań komunalnych powinna obowiązywać właśnie maksymalna dopuszczalna stawka.



harmattan
W spółdzielni mieszkaniowej w Konstancinie stawka za 1m/kw lokalu wynosi od 4,60 do 5,50zł za 1m/kw

W spółdzielni mieszkaniowej Jednośc w Piasecznie stawki wynoszą od 4,05 do 4,20zł za 1m/kw

Co to za stawki? Jakie dokładnie składniki obejmują?



harmattan
Jak wyglada sytuacja w nowooddanych blokach komunalnych w Mirkowie.

Przy ul. Mirkowska 39a zasiedlonych jest 25 lokali z czego ok. 60% nie płaci czynszu. W stosunku do 7 podjeto działania windykacyjne. W dwóch przypadkach w wyniku takich działań zaległości zostały uregulowane.

Przy ul. Mirkowskiej 48 - zasiedlonych jest 79 lokali , z czego 40% nie płaci czynszu. W stosunku do 17 podjeto działania windykacyjne. W czterech przypadkach w wyniku takich działań zaległości zostały uregulowane.

Zakładam, że te informacje są wiarygodne.
Bardzo ciekawie wygląda to w konfrontacji z zapowiedziami, że mieszkania będą przydzielane osobom, które nie zalegają z opłatami.
Po przeprowadzce nagle przestali płacić? Dlaczego tylko 17 postępowań windykacyjnych?
Brawo Panie Jańczuk. Najlepiej wystąpić do Rady o zwiększenie podatków od nieruchomości, żeby było na dotację dla ZGK i pokrycie kosztów za tych, którzy nie płacą.




Tomasz Zymer
Własność prywatna jest nie tylko podstawą ustrojową, ale też istotnym czynnikiem regulującym zachowania ludzkie, poczucie własnej wartości, godności i praw. Dlatego nie jest rzeczą dobrą to, że w 23 lata po upadku pseudokomunizmu nadal prawie co piąty mieszkaniec gminy mieszka w cudzym mieszkaniu.
Nie zachęca to ani do troski o dom i jego otoczenie, ani do poszukiwania samodzielności finansowej i społecznej. Sytuację tę może zmienic regulacja ustawowa w niedalekiej przyszłości, lecz także - świadoma polityka władz gminy. Elementem tej polityki było przywrócenie możliwości wykupu mieszkań w roku 2011.

Ja też poproszę mieszkanie (może być w "zamortyzowanych blokach" ) za 10% jego szacunkowej (nawet nie rynkowej) wartości. Podniesie to u mnie poczucie własnej wartości, godności i praw. Ja też chyba mam jakieś prawa?



Tomasz Zymer
Uważam, że należy w tym roku udostepnić do sprzedaży kolejne lokale w blokach komunalnych wszędzie tam, gdzie istnieje taka możliwość prawna.

A po wykupieniu za ułamek wartości z opłatami będą zalegali na rzecz wspólnot. Niektóre wspólnoty działają całkiem sprawnie i doprowadzają do eksmisji za zaległości rzędu kilkunastu tysięcy. Lokal zastępczy musi zapewnić... zgadujemy? smiling smiley. Komornik sprzeda, pokryje koszty własne i dług, a różnicę - pozostałe kilkanaście tysięcy - odda dłużnikowi (tego co zapłacił gminie za wykupienie nie straci smiling smiley ). Dłużnik zaś znowu będzie mieszkał w gminnym lokalu i starym zwyczajem czynszu płacił nie będzie. Bo i po co? smiling smiley

Jak to jest, że na wynajem na wolnym rynku ich nie stać, lamentują, że czynsz za wysoki, ale kilkanaście tysięcy na wykupienie lokalu mają? smiling smiley. Może jeszcze zaległy czynsz zapłacą? smiling smiley. (Uregulowanie zaległości jest warunkiem tej preferencyjnej sprzedaży?).



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-13 22:01 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 12 lut 2012 - 17:57:49

Różnimy się poglądami, Czak - rozumiem i szanuję Twoje argumenty - mi oczywiście także nikt nie dał lokalu za 10% wartości. Wręcz przeciwnie, państwo komunistyczne kompletnie zrujnowało dom moich dziadków użytkując go pod kwaterunek przez 50 lat i zapełniając go lokatorami, pobierając czynsze (także od dziadków), jednak nie wydając ani grosza na remonty i modernizację przez 50 lat. Następnie niepodległe państwo polskie w osobie prezydenta m.st. W-wy dostało całkowitej amnezji i... zarządało wydania gruntu pod budynkiem bez naniesień (czyli też bez budynku i bez lokatorów) na podstawie dekretu Bieruta. Rodzice zaoferowali, że zrzekają się swoich praw do budynku na rzecz miasta - władze na to, że może i to rozważą, ale najpierw to rodzice mają ponieść wszystkie koszty prawne, w tym spadkowe. W państwie polskim własność nadal jest traktowana tak, jak za Bieruta.

Uważam jednak, że społeczeństwo uwłaszczone generalnie łatwiej odnajduje swoją tożsamość, lepiej dba o otoczenie, bardziej interesuje się sprawami lokalnymi i szybciej odnajduje się w rzeczywistości. Jeśli nie w pierwszym pokoleniu, to w kolejnych. Jest to zatem nadrzędny cel społeczny, tak, jak kiedyś reforma rolna, która niewątpliwie skrzywdziła bardzo wielu, ale też dała ludziom to, co najcenniejsze - ziemię i własne źródło utrzymania. Dlatego będę w Radzie optował za sprzedażą mieszkań komunalnych wg obecnych zasad. Jeśli nowa ustawa przerwie ten proces, to setki tysięcy ludzi mogą się znaleźć na bruku i chyba nikt z tego na dłuższą metę korzyści nie odniesie.

We współczesnych demokratycznych państwach samorząd zawsze będzie musiał zapewniać dach nad głową najsłabszym finansowo i społecznie, bez względu na to, czy ta sytuacja jest w jakiś sposób przez nich zawiniona, czy też nie. Nie sądzę, żeby zwiększanie liczby bezdomnych było właściwym rozwiązaniem problemu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-12 18:02 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 12 lut 2012 - 18:26:02

Mnie mieszkanie komunalne się nie należy. Zakup mieszkania od gminy za 10% wartości też mi się nie należy.
Autobus co 10 minut też mi się nie należy (przez wielu współtowarzyszy podróży jestem traktowany jako frajer, bo kupuję bilet), bo mogę pomarznąć na przystanku i popatrzeć jak samochodami jeżdżą ci, którzy mieszkają w gminnych lokalach.
Ogrzać mogę się przy koksowniku, a na przystanku informacja wzorem z pewnego filmu... "W Konstancinie-Jeziornie koksowników brak, bo dzieci się poparzą. Najbliższy czynny koksownik w Piasecznie (tam widocznie nie ma dzieci)."
Na samochód już mi nie starczy, bo ciśnie mnie np. kredyt hipoteczny na mieszkanie za 100% (rynkowej) wartości.
Skoro nie mam samochodu, to widocznie jestem mało zaradny (nie umiem kraść z publicznego mienia i nie mam znajomości żeby załatwić sobie robotę w urzędzie, państwowej firmie itd.).

Rozumiem, że gmina pozbywa się mienia wyprzedając go za grosze, chociażby po to, żeby nie mieć nic wspólnego z tymi blokami, ale... Nie dorabiajmy do tego ideologii o kształtowaniu postaw i tworzeniu szacunku dla własności. Nie uważam, żeby oddawanie czegoś za ułamek wartości, bez rygorystycznego obwarowania (5 lat karencji, której i tak nikt nie wyegzekwuje, na sprzedaż to kpina. Poza tym po co sprzedawać skoro większość przepisze dzieciom w ramach darowizny) i przynajmniej pewnego "zobowiązania do wdzięczności wobec gminy", było lekcją wychowania obywatelskiego.

Nie mam zamiaru walczyć z tą sprzedażą, bo nie wygram z większością o takich poglądach.
Chciałbym tylko, żeby znalazł się ktoś kto zagwarantuje, że gmina Konstancin-Jeziorna nigdy więcej nie wybuduje, nie kupi, nie pozyska mieszkalnych lokali komunalnych, a będzie jedynie tworzyła w minimalnej wymaganej ilości lokale "socjalne" spełniające wyłącznie minimum określonych wymagań...
...i zagwarantuje, że każda osoba, która dostała taki prezent (mieszkanie za 5, czy 10% wartości) od gminy zostanie wykopana na zbity pysk z ośrodka pomocy społecznej kiedy przyjdzie wyciągać rękę, bo jej się "należy".
O rzetelnej weryfikacji oświadczeń i żądaniu zaświadczeń z U.S. nie wspominam, bo to chyba oczywiste.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-12 18:48 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 14 lut 2012 - 03:47:42


czaknoris
Nie mam zamiaru walczyć z tą sprzedażą, bo nie wygram z większością o takich poglądach.

Czaknoris - w pełni się z Tobą zgadzam oprócz tego powyżej.

Dlaczego nie chcesz walczyć ? Zapewniam Cię, że grono "oburzonych" jest już dość spore i ciągle się powiększa.

Żeby zmotywować do działania uczciwych ludzi, zacytuję preambułę naszego sprzeciwu kierowanego do włodarzy gminy:

My

mania
Podatnicy, którzy ufundowali Panu Harmattanowi darmowe mieszkanie
stanowczo sprzeciwiamy się ...

Zapraszam !



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-14 03:48 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 15


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.