Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 5 z 15
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 14 lut 2012 - 09:30:33

Trzeba Markuczytać ustawyze zrozumieniem (dla normalnego człowieka nie jest to proste, trzeba popracować w urzędzie smiling smiley )

Art. 8a. pkt.4
Podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach, o których mowa w ust. 4a albo w ust. 4e.


Marek Wysmułek
3% procent tej wartości to 3426 x 3% = 102,78 za metr kwadratowy.

Te 102,78 zł/m2 jest w skali roku. Czyli miesięcznie 8,565 zł/m2.


Ale na wszelki wypadek zamieszczam gdzie można to m.in znaleźć:
[Źródło]



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-14 09:31 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 14 lut 2012 - 09:58:16


Hammer
Te 102,78 zł/m2 jest w skali roku.

Zgadza się. Wystarczy więc kilkadziesiąt miesięcy = kilka lat i czynsze będą już tak wysokie, że mój plan zacznie działać doskonale !

I nie trzeba nikogo wykwaterować, ani z nikim wojować.

Jednocześnie na każdym kroku zwracam uwagę, że ci którzy spełniają warunki pomocy socjalnej będą mieli czynsze na bezpiecznym dla nich poziomie !!!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 14 lut 2012 - 10:21:22

Czytanie ze zrozumiem Marku ma przed sobą znakomitą przyszłość.

"Podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3% wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach, o których mowa w ust. 4a albo w ust. 4e."

Nie chodzi o to, że podwyżka nie może być wyższa od 8,565 zł/m2, ale czynsz po podwyżce,nie może tej wartości przekroczyć.

Chyba, że wojewoda jest twoim krewnym i dla ciebie podniesie odpowiednie współczynniki.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 14 lut 2012 - 11:51:11


Hammer
Chyba, że wojewoda jest twoim krewnym i dla ciebie podniesie odpowiednie współczynniki.

Ojej ... i znowu tandetny sarkazm ...

Proszę doczytać o kolejnych punktach ustawy:

4a. Jeżeli właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk, z zastrzeżeniem ust. 4c i 4d, wówczas podwyżkę pozwalającą na osiągnięcie tego poziomu uważa się za uzasadnioną, o ile mieści się w granicach określonych w ust. 4b.

4b. Podwyższając czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, właściciel może ustalić:

1) zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż:

a) 1,5% nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub

b) 10% nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową

- aż do ich pełnego zwrotu;

2) godziwy zysk.


Ale nie cytujmy jeszcze raz tego co zostało zacytowane. Ja wiem, że Pan jest dyżurnym forumowym impossybilistą, ale może chociaż raz w życiu pomyśli Pan jak może coś się dać zrobić a nie pisać tylko jak się nie da zrobić. Mówić o tym że się nie da potrafi każdy i nie potrzeba do tego intelektu.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-14 11:52 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 16 lut 2012 - 14:19:56


Tomasz Zymer
Dlatego musimy przyjmować takie rozwiązania

Nie prawda !

Sprzedawania majątku gminy za 10% czy za jakąkolwiek kwotę odbiegającą od rynkowej jest głęboko niesprawiedliwe i wręcz bezprawne.

Pomijam fakt, że każdy kto zawczasu nie "załatwił" sobie komunałki jest w tym momencie frajerem !

Ale zajmijmy się tylko aspektem bezprawnej sprzedaży za bezcen. Oto bowiem sięga się po to rozwiązanie z CZYSTEGO lenistwa urzędników !!!

Poniżej przedstawiam prosty 3-punktowy plan oczyszczenia sytuacji mieszkań komunalnych w pełnej sprawiedliwości społecznej.

1) Najpierw powinno się wykonać to co piszę czyli zgodnie z "Ustawą o ochronie prawa lokatorów [...]" (Dz.U. 2001 Nr 71 poz. 733) Art. 8a. a w szczególności pkt. 4b który mówi, że "właściciel może ustalić [...] godziwy zysk" a przecież my mówimy już tylko o kosztach utrzymania, bo do zysku jeszcze nam daleko !!!!

Stawki powinny pozwalać na samo-utrzymanie się lokali komunalnych !!! oraz pozwalać na budowanie lokali socjalnych.

2) Następnie Ci, dla których wyższe czynsze będą za wysokie powinni się zgłosić do MOPsu.

MOPs nie może rozdawać pieniędzy na prawo i lewo, lecz powinien szukać środków na utrzymanie dla tych, którzy oczekują pomocy poza środkami publicznymi.

Zgodnie z kodeksem cywilnym Art. 128. "Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo."

Należy więc szukać dzieci, rodzeństwo mogących płacić na rodziców, którzy nie są w stanie się sami utrzymać !

Zgodnie z wykładnią KCP:

"Pełnoletnie dzieci mogą być zobowiązane do płacenia alimentów swoim rodzicom. Wynika to z art. 128 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania, obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Obowiązek alimentacyjny ciążący na dorosłych dzieciach względem rodziców powstaje wówczas, gdy rodzice znajdą się w niedostatku (art. 133 § 2 Kodeksu rodzinnego). Jeżeli rodzice nie pozostają w niedostatku, dzieci nie są zobowiązane do alimentacji rodziców.

Stan niedostatku nie jest definiowany przez przepisy prawa. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, iż w stanie niedostatku pozostaje osoba, która nie może własnymi siłami samodzielnie zaspokoić swoich usprawiedliwionych, podstawowych potrzeb. Są to np. potrzeby mieszkaniowe, potrzeby związane z pożywieniem, z ubraniem, a także potrzeby zdrowotne.

Przyjmuje się również, że do podstawowych potrzeb należy wliczać także te związane z edukacją, wypoczynkiem, kulturą itp. Usprawiedliwione potrzeby zawsze są oceniane indywidualnie i różnią się w odniesieniu do poszczególnych osób.

Stan niedostatku nie ogranicza się do wypadku, gdy uprawniony do alimentacji nie ma żadnych środków utrzymania. W stanie niedostatku znajduje się również taka osoba, której sytuacja materialna powoduje, że nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb. Tak więc jeżeli dana osoba jest w stanie zaspokoić swoje potrzeby tylko w części, obowiązek alimentacyjny obejmuje pozostałą część."

3) dopiero po wyczerpaniu wszelkich możliwości zapewnienia osobie finansowania poza środkami publicznymi MOPs powinien wystąpić o zniżkę w czynszu uwzględniającą możliwości danej osoby.

Konkluzja jest taka, że jak się jakiś pasożyt zaweźmie, to automatycznie przestanie być pasożytem bo będzie płacił czynsz pozwalający na utrzymanie komunałek oraz budowanie lokali socjalnych. A jak pasożyt się będzie bardzo ukrywał to trzeba na niego wysłać prokuratora i wszystkich świętych aż wyjawi gdzie ma kasę.

Prosty 3-punktowy plan oczyszczenia sytuacji mieszkań komunalnych w pełnej sprawiedliwości społecznej.

Wymaga tylko jednego.

Wymaga uczciwej, kompetentnej pracy urzędników, a wiem że z tym jest najtrudniej !

Pan Burmistrz Jańczuk w swojej dobroci i miłosierdziu pewnie nie podejmie wymaganych działań i nadal będzie tolerował lenistwo sowich urzędników.

Ale na to też jest paragraf Panie Burmistrzu !

Ja bym wprowadził ten prosty 3-punktowy plan w pierwszych dniach kadencji. Bo mi zależy na dobru gminy i jej mieszkańców.

Zatem Tomku.

Absolutnie nie ma zgody na sprzedaż mieszkań za inną cenę niż rynkowa !!!

Każdym kto - nie uwzględniając innych możliwości, które powyżej opisałem - będzie forsował sprzedaż za bezcen powinna zając się prokuratura !



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-16 14:20 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 20 lut 2012 - 22:06:32

O polityce Stoceru w sprawie najemców mieszkań w zabytkowych willach przy Wierzejewskiego oraz o sytuacji mieszkańców stocerowskich bloków: [nadwisla.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 21 lut 2012 - 07:28:12


Tomasz Zymer
O polityce Stoceru w sprawie najemców mieszkań w zabytkowych willach przy Wierzejewskiego oraz o sytuacji mieszkańców stocerowskich bloków:

Mieszkańcy bloków Stoceru powinni lobbować za moim 3-punktowym programem.

1) ten program oczyściłby komunałki z pasożytów - przez co
- mieszkań dla potrzebujących byłoby więcej
- gmina miałby środki na budowę/remont pustostanów w celu pozyskania nowych mieszkań komunalnych

2) działania MOPSu pozwoliłyby osobom uzależnionym od pomocy społecznej znaleźć alternatywne - często dużo bogatsze - źródło finansowania w rodzinie.

3) ogólna poprawa kondycji budżetu gminy (poprzez pozbycie się obciążenia pasożytami) pozwoli na poprawę budżetu MOPSu co też nie jest do pogardzenia w sytuacji, kiedy osoba/rodzina pozostaje, mimo wysiłków, na garnuszku MOPSu

Potrzebujący, w moim 3-punktowym planie, pozostają zabezpieczeni a wręcz ich sytuacja będzie się poprawiać


Co do polityki Stoceru to nie widzę w tym nic zdrożnego.

Nie widzę powodu, dla którego właściciel miałby dokładać komuś do mieszkania ... to jest zadanie gminy a ja pokazałem, że to zadanie gmina mogłaby bez problemu wykonać.

Nie odnosiłem się do żalów jednego z lokatorów w innym wątku, bo to typowy bezsilny żal, niestety, nie poparty racjonalizmem sad smiley.

Oczywiście rozumiem poczucie krzywdy, ale przestrzegam kandydatów na włodarzy gminy przed budowaniem sobie na takich przypadkach zaplecze wyborcze.

Mam nadzieję, że nie jestem jedyny i wszyscy, którzy muszą na komunałki płacić, dadzą znać przed i w czasie wyborów kandydatom, że sprawiedliwość społeczna nie oznacza dosypywania pieniędzy do worów bez dna - tym bardziej, że jakoś nigdy Ci użalający się nie powiedzą jak to jest, że inni mieszkańcy muszą sobie radzić.

Jak to jest, że __nigdy__ nie usłyszy się od "pokrzywdzonego" odpowiedzi na pytanie "dlaczego inni często nawet w gorszej sytuacji materialnej musząc sobie radzić - jakoś sobie radzą ... na przekór wszystkiemu i w oparciu o wiele wyrzeczeń".

Zawsze wtedy na myśl mi przychodzi pytanie, czy Ci rozżaleni przypadkiem nie są po prostu leniwi ?

Oczywiście zaraz spadną na mnie gromy "oburzonych", ale każdego zignoruję, jeżeli nie dostanę odpowiedzi (a - niestety - nie spodziewam się takowej) na powyższe pytanie, które dla jasności powtórzę: "dlaczego inni często nawet w gorszej sytuacji materialnej musząc sobie radzić - jakoś sobie radzą ... na przekór wszystkiemu i w oparciu o wiele wyrzeczeń"



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-21 07:31 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: efreetefreet (---.ip.netia.com.pl)
Data: 21 lut 2012 - 07:44:02

tak sie zastanawiam...jaki wlasciwie maja standard nowe mieszkania socjalne wybudowane przez gmine? To chyba znacznie wiecej niz ustalony przez ustawodawce minimum...
Rozumuje w ten sposob, ze nieuczciwie wobec wiekszosci jest przyznawania komus czemus za darmo(ew. znacznie ponizej ceny). Ale z drugiej strony jest znaczna grupa ludzi ktorzy przez rozwiazanie rynkowe byliby zupelnie wykluczeni(za malo zarabiaja, sa w jakis sposob ulomni, noga im sie powinela, maja wyuczona bezradnosc, sa krok od marginesu etc).
Z trzeciej strony rozwiazaniem jest zniechecanie ich do mieszkan socjalnych, przez celowe obnizanie ich standardu, czyli chociazby zageszczenia, wprowadzenie standardu akademikowego(lub jak kto woli, hotelu robotniczego). Takie wystarczajace minimum...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 21 lut 2012 - 08:28:54


efreet
Ale z drugiej strony jest znaczna grupa ludzi ktorzy przez rozwiazanie rynkowe byliby zupelnie wykluczeni(za malo zarabiaja, sa w jakis sposob ulomni, noga im sie powinela, maja wyuczona bezradnosc, sa krok od marginesu etc).

Nie zgadzam się z takim stawianiem sprawy.

Ponownie zadam moje pytanie: "dlaczego inni często nawet w gorszej sytuacji materialnej musząc sobie radzić - jakoś sobie radzą ... na przekór wszystkiemu i w oparciu o wiele wyrzeczeń" ?

Co to znaczy "mają wyuczoną bezradność" ? Wsadzenie ich w finansowane przez społeczeństwo mieszkania komunalne tylko pogłębi tę sytuację.

Co więcej nauczeni systemu często go bezczelnie wykorzystują tak jak niektórzy, którzy mieszkając w mieszkaniu komunalnym jeżdżą sobie na bogate zagraniczne wakacje.

To jest element odpowiedzi dlaczego są tacy, którzy chociaż bardzo ubodzy jednak radzą sobie z niegminnym "m" kosztem wyrzeczeń. Po prostu nie pozwalają sobie na zbytki. Uczciwość zakazuje im bezczelności i pasożytnictwa.


efreet
Z trzeciej strony rozwiazaniem jest zniechecanie ich do mieszkan socjalnych, przez celowe obnizanie ich standardu, czyli chociazby zageszczenia, wprowadzenie standardu akademikowego(lub jak kto woli, hotelu robotniczego). Takie wystarczajace minimum...

Prawie zgoda. Jednak na pasożyta obniżenie standardu nie zadziała. Może żyć w barłogu byle móc się napić wódki lub pojechać na Teneryfę.

Moim zdaniem (zgodnie z opisanym przeze mnie 3-punktowym planem) należy __podnieść__ czynsz do poziomu, który pozwoli gminie nie dokładać do komunałek. Wtedy osiągnie się samofinansowanie tych lokali albo spowoduje usunięcie społecznych wrzodów.

Oczywiście dla __rzeczywiście__ potrzebujących gmina ma możliwości wsparcia, ale też nie może to być rozdawnictwo "z automatu" (piszę o tym w 2 punkcie mojego planu).

__Rzeczywiście__ potrzebujący nigdy nie będą pozostawieni bez opieki.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-21 10:35 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 21 lut 2012 - 10:10:36


efreet

tak sie zastanawiam...jaki wlasciwie maja standard nowe mieszkania socjalne wybudowane przez gmine? To chyba znacznie wiecej niz ustalony przez ustawodawce minimum...


Są eleganckie, ładne podłogi, wykończenie ścian, porządne okna, wyposażona w niezbędne urządzenia łazienka - były grymasy dlaczego brodzik a nie wanna lub odwrotnie, ładną ceramikę. Dużo gorzej wyglądało nasze mieszkanie własnościowe, którego dochrapalismy sie po latach wyrzeczeń i płacenia przez kilkanaście lat rat. Dlatego nie stać nas było by wyjeżdżać na Teneryfę.

Niestety nadal tkwi w głowach niektórych PRL i nie wyobrażają sobie, że mozna samemu do czegoś dojść. My także pracowaliśmy wiele lat w budżetówce.

Zdjęcia tych gminnych mieszkań były na starym forum - teraz nie widoczne, może gdzieś mam w swoim archiwum

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 21 lut 2012 - 10:34:26


mania
Zdjęcia tych gminnych mieszkań były na starym forum - teraz nie widoczne, może gdzieś mam w swoim archiwum

Daj Maniu namiary na rzeczone. Wrzucimy je aby podkreśli przekaz do tych, którzy ciągle nie rozumieją, że tolerowanie utrzymywania mieszkań komunalnych dla tych, którzy sobie mogą pozwolić na Teneryfę i im podobnych, to pasożytnictwo i może uda się wzmóc jakiś bunt społeczny.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 21 lut 2012 - 11:00:31

trzeba poszukać w archiwum starego forum, każdy ma możliwość.

Ale był to niezły standard w stylu deweloperskiego pod klucz. Parkietu nie było, ale jakies panele.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 21 lut 2012 - 13:00:50

wiesz że forum jest prawie nieczytelne, nic nie można znaleźć, a zdjęcia się nie otwierają. Poszukam wieczorem u siebie w komputerze - chyba mi ktos pzrysłał do opublikowania

teraz smażę naleśniki, bo dziś Dzień Nalesnika i dzieci sobie zażyczyły, a zaraz potem muszę do Waw. Mam nadzieję ze się nie zabiją na tym cholernym lodzie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: pionek AGORYpionek AGORY (---.159.28.132.static.crowley.pl)
Data: 21 lut 2012 - 13:16:08

każdy ma problem wejść na link podany na pierwszej stronie wątku i skopiować jedną z pierwszych wiadomości więc ja sobie pozwolę:

Standard mieszkań komunalnych w Kcinie Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 16.01.2011 - 18:15:24








zdjęcia przysłał Radny B. Komosa

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 21 lut 2012 - 13:26:28

Ale jaktotak? Panele? taka tandeta? I wanna nieobudowana?



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 21 lut 2012 - 13:42:34

w moim własnościowym, o kt pisałam wyżej był w łazience beton, rury wiły sie po scianach, podobnie w pokojach (rury CO), na podłodze leżał lentex, ściany pokryte obrzydliwą papierową tapetą, po zdarciu ukazał się żywy beton, a ubytki produkcyjne zapchane czym się dało - z jednej wyciągneliśny czapkę uszankę, z drugiej rekaw i ćwiartkę po wódce. Drzwi były takie, że któregos dnia wpadły z gościem (trzeźwym) do środka razem z futryną.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: pionek AGORYpionek AGORY (---.159.28.132.static.crowley.pl)
Data: 21 lut 2012 - 14:25:04

ale czy to źle że firma dobrze wywiązała się z robót? że ściany są równe i nie pochlapane? Tak się chyba dzisiaj budyje.
Przecież to nie jest modernizacja a budowa nowego bloku wg współczesnych standardów. W łazience są kafelki, w pokojach panele (pewnie jednie z tańszych)... trudno żeby wstawiali stare wanny ze złomu albo stare drewniane okna z bloków z lat 70tych i zostawili na podłodze goły beton. Wtedy to dopiero byłby krzyk że fuszerka!
Zresztą na wszystko pewnie był przetarg.

Przecież to nie są mieszkania socjalne a komunalne.

Owszem,sam bym chciał dostać takie mieszkanie. Ale przecież póki co nikt nie działał niezgodnie z prawem bo inaczej sprawa trafiłaby do prokuratury
Myślę że jak na razie pomysł Erefet wydaje najbardziej godzien uwagi (przynajmniej jeśli chodzi o nowe,przyszłe mieszkania):
"Z trzeciej strony rozwiazaniem jest zniechecanie ich do mieszkan socjalnych, przez celowe obnizanie ich standardu, czyli chociazby zageszczenia, wprowadzenie standardu akademikowego(lub jak kto woli, hotelu robotniczego). Takie wystarczajace minimum..."
Gdy kibel i kuchnia będą wspólne, to w takich warunkach będą chciały mieszkać tylko osoby których albo naprawdę nie stać na swoje, albo są niewydolne. takie jest moje zdanie.
Pytanie tylko co mówią przepisy, jakie warunki muszą spełniać mieszkania komunalne.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-21 14:59 przez pionek AGORY.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 21 lut 2012 - 18:38:41

Toczy się w tym wątku dyskusja, jaka powinna być polityka gminy odnośnie lokali komunalnych, socjalnych i zamiennych.
Gmina musi w swojej polityce przestrzegać ustawy (z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy) oraz kodeksu postępowania cywilnego.

Ustawa mówi: W przypadku wykonywania przez komornika obowiązku opróżnienia lokalu, o którym mowa w art. 1046 § 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. ? Kodeks postępowania cywilnego (DOTYCZY EKSMISJI ZA DŁUGI), gmina wskazuje tymczasowe pomieszczenie albo noclegownię, schronisko lub inną placówkę zapewniającą miejsca noclegowe, chyba że pomieszczenie odpowiadające wymogom tymczasowego pomieszczenia wskazał wierzyciel lub dłużnik albo osoba trzecia.

Art. 1046 KPC mówi: § 4. Wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego, komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności do czasu, gdy gmina wskaże tymczasowe pomieszczenie lub gdy dłużnik znajdzie takie pomieszczenie.
§ 6. Tymczasowe pomieszczenie powinno:
1) nadawać się do zamieszkania;
2) zapewniać co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę;
3) znajdować się w tej samej miejscowości lub pobliskiej, jeżeli zamieszkanie w tej miejscowości nie pogorszy nadmiernie warunków życia osób przekwaterowywanych.

§ 7. Od wymagań, o których mowa w § 6 pkt 2 i pkt 3, można odstąpić za zgodą osoby przekwaterowywanej.
§ 11. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy tryb postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowe warunki, w tym sanitarne, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie, mając na względzie ochronę przed bezdomnością osób eksmitowanych, sprawne prowadzenie egzekucji oraz uwzględniając, że tymczasowe pomieszczenie musi nadawać się do zamieszkania, chociażby nie spełniało warunków technicznych wymaganych dla pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 26 stycznia 2005 r. Dz.U. z 2005 r., nr 17, poz. 155 w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości oraz szczegółowych warunków, jakim powinno odpowiadać tymczasowe pomieszczenie mówi:
Tymczasowe pomieszczenie powinno:
posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem;
posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne;
posiadać możliwość ogrzewania;
posiadać niezawilgocone przegrody budowlane;
zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.


Takie zatem i tylko takie warunki musi spełniać lokal socjalny zapewniony przez gminę. Nie musi być lokalem samodzielnym, może mieć łazienkę, kuchnię, nawet wodę poza mieszkaniem, nie musi mieć stałego źródła ciepła (wystarczy możliwość ogrzewania np. farelkiem), jednak nie może być zawilgocony (a to już eliminuje ponad połowę lokali w starych willach będących w posiadaniu / zarządzie gminy). Zwracam jednak uwagę, że lokal taki może mieć charakter schroniska czy noclegowni, a nie - samodzielnego mieszkania.

Jeśli zatem wg informacji burmistrza i prasy, 49 ze 104 rodzin, które w zeszłym roku wprowadziły się do dwóch nowych budynków komunalnych w Konstancinie-Jeziornie, zalega z czynszem, należy tym rodzinom przesłać stosowne wezwanie do zapłaty z wyznaczeniem terminu eksmisji oraz informacją, co konkretnie gmina musi im zapewnić na wypadek eksmisji. Myślę, że w bardzo wielu wypadkach taka informacja wpłynie na szybkie uregulowanie zaległości. W tych konkretnych wypadkach, kiedy lokatorzy jednak nie zapłacą, rozpatrywałbym każdy przypadek jednak indywidualnie, tak, żeby jak najmniej ucierpiały te rodziny, które faktycznie nie mają żadnych szans na znalezienie innego lokum ani na uregulowanie długów, szczególnie z małymi dziećmi. Do tego może służyć m.in. wywiad środowiskowy, dane z urzędu skarbowego, z biura pośrednictwa pracy, wizyty pracowników OPS. "Jak najmniej ucierpiały" nie oznacza jednak, że powinny pozostać w nowym bloku. Na mieszkania oczekuje od lat kilkaset osób.

A z tym "podwyższonym standardem" nie przesadzajmy - to są zwyczajne mieszkania. Chyba, że u nas w gminie własna kuchnia, łazienka i podłoga (nie klepisko), to już "podwyższony standard".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 21 lut 2012 - 18:50:23


Marek Wysmułek
(...) to pasożytnictwo i może uda się wzmóc jakiś bunt społeczny.

tak jest w społecznościach plemiennych; wysokie cywilizacje mają na to kodeksy, Prawo (przez wieeelkie pe) oraz kilkanaście przykazań, których nieprzestrzeganie gwarantuje solidny zestaw sado maso aż po dziejów kres >grinning smiley<

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 21 lut 2012 - 19:16:36


ola
tak jest w społecznościach plemiennych

Ale chodzi o bunt społeczny mający na celu uzmysłowienie włodarzom, że "rozdawnictwo nie popłaca".


ola
wysokie cywilizacje mają na to kodeksy, Prawo (przez wieeelkie pe) oraz kilkanaście przykazań, których nieprzestrzeganie gwarantuje solidny zestaw sado maso aż po dziejów kres

Tak powinno być w teorii. Jednak nasze społeczeństwo spaczone komuną wyznaje zasadę "prawo jest po to żeby je łamać". Dlatego nie wierzę w prawo nakazowe i penalizację.

Wierzę w samokontrolujące się mechanizmy jak np. podniesienie czynszu w komunałkach do takiego poziomu, że komunałka nie będzie już "atrakcyjna".

Zgodnie z tym co wspominałem a powyżej ze szczegółami opisał Tomek, bardzo szybko udałoby się zrobić porządek z pasożytami.

Myślę, że to powinien być jeden z podstawowych priorytetów Pana Burmistrza w tym roku.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 5 z 15


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.