Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...345678910111213...->|-->
Bieżąca strona: 8 z 15
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 23 lut 2012 - 16:09:35


Bartek
W SMLW może i jest fundusz, ale regularnie są dodatkowe opłaty a to za to a to za tamto, których fundusz nie pokrywa, jak termomodernizacja i podobne. Czasem mam wrażenie, że z funduszu, to jest zamiatanie klatki i odgarnianie śniegu, a remonty są z dodatkowych opłat.

Każdy budynek ma "swój fundusz". O termomodernizacji z funduszu zapomnij, bo to są takie koszty, że przy stawkach na poziomie 1,5-2 zł/m2 trzeba by odkładać latami, a w międzyczasie ciągle coś innego będzie do zrobienia.
Gmina nie zrobi jak w komunalnych więc musisz zapłacić sam.

Odgarnianie śniegu i zamiatanie klatki masz z tzw. "opłaty za eksploatację" i tak to formalnie musi być księgowane. Z funduszu masz wymieniane rury, łatany dach itp. Jeżeli chcesz wymienić okna w mieszkaniu, robisz to sam, na swój koszt. Jeżeli w budynku masz np. wodomierze, to ich legalizacja/wymiana (co 5 lat) też jest dodatkowo płatna. Jeżeli budynek ma być np. docieplony, a fundusz świeci pustkami, to zapłacić muszą mieszkańcy.

Tak jest w każdej spółdzielni i wspólnocie. Różnice polegają tylko na efektywności zarządzania, która w różnych spółdzielniach i wspólnotach jest skrajnie różna. Nie ma takiej kasy, której zarząd pozostawiony bez nadzoru nie wyda bez żadnego efektu (podobnie jak w każdym samorządzie).

Odrębna sprawa, to zaległości. Fundusz masz tylko w teorii, bo wielu ludzi nie płaci, a jak trzeba coś zrobić, to "jakoś" pieniądze muszą się znaleźć. W komunalnych tego problemu nie ma, bo nawet jak nie płacą a trzeba coś zrobić, to gmina udziela ZGK dotacji na ten cel i będzie zrobione.
Czyli raz płacisz za siebie (i za sąsiada, który zalega) w spółdzielni lub wspólnocie, a drugi raz - z podatków - za tego, który mieszka w komunalnym.

Z ciekawości zajrzałem na stronę tej konstancińskiej SMLW i tam piękna tabela [www.smlw.knc.pl]
Tak właśnie wygląda zarządzanie w spółdzielni, więc już wiesz dlaczego tyle płacisz i nie widzisz efektów smiling smiley. W Polsce nie warto być uczciwym i rzetelnym.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-23 16:38 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 23 lut 2012 - 16:20:18


Mixiorek
Państwo przez tak nieszczelny system mieszkań, OPSów buduje sobie rzeszę osób, które od początku swojego życia do jego końca będą na garnuszku wszystkich tych, którzy uczciwie pracują, odprowadzają podatki i frajersko nie zdobyły mieszkania komunalnego oraz kasy z OPSu.

To są pasożyty. Wyrachowane lub wyhodowane. [poprawione]

czaknoris: pełna zgoda

Pytanie jak wygląda aktywność zarządcy w ściganiu. Ile jest spraw sądowych w toku ?

Jak zatem ocenić plan wyprzedania tych lokali za 10% wartości ?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-23 22:49 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 23 lut 2012 - 20:27:17

Marku, mniej emocji w swoich wypowiedziach. Starasz się o rzeczowość, dopasuj do niej ton.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 23 lut 2012 - 23:42:48


czaknoris
Przestań wycierać sobie gębę "czteroosobową rodziną", która jeżeli jest w trudnej sytuacji, to powinna otrzymać mieszkanie socjalne, w którym czynsz jest symboliczny lub inną pomoc ze strony OPS i innych instytucji.

Przestań pleść duby smalone o czymś czego nie napisałem.


czaknoris
Jeżeli mają mieszkanie komunalne, a nie radzą sobie z jego utrzymaniem, to należy się udać do OPS po pomoc przewidzianą przez polskie prawo.

Radzą sobie i do żadnego OPS-u nie zamierzają się udawać.


czaknoris
Jeżeli mają mieszkanie komunalne, którego standard im nie odpowiada, to mogą wynająć sobie odpowiednie na wolnym rynku.

Standard im nie odpowiada , wynająć na wolnym rynku nie mogą bo ich nie stać.


czaknoris
Jeżeli ich na to nie stać, to ja nic na to nie poradzę, bo polityka mieszkaniowa władz gminy jest taka, że mieszkania z wygodami dostali ludzi, których stać nawet na samochody i wrzeszczą o parkingi, bo miejsc za mało.

Właśnie Ty nic nie poradzisz. Nawet gdyby ta czteroosobowa rodzina dostała nowe mieszkanie na Mirkowskiej , to błyskawicznie doszlusowałaby do tych rodzin niepłacących czynszu. Póki co ta rodzina o żaden parking nie wrzeszczy. Wrzeszczą ci , którzy gdzies sie musieli dowiedzieć , że dla nowowybudownych bloków obowiązuje norma dot. miejsc parkingowych przynaleznych do tegoż budynku. No cóż tak stanowi prawo.


czaknoris
Na samochód stać, ale na mieszkanie z wolnego rynku już nie.

A jeden mój znajomy ma samochód........wart tak około siedem tys. zł. No kuźwa stać go pasozyta. On by nawet może i ten samochód sprzedał , tylko w porę uprzytomnił sobie , że za te siedem tysi to on zadnego mieszkania na wolnym rynku nie kupi. No i został pasożyt z samochodem w komunalnym.

A co do z upodobaniem powtarzanym tu przez wielu zawistników stwierdzeniem , że to od nich otrzymaliśmy mieszkania w prezencie. No proszę bardzo , daliście, to je sobie teraz zabierzcie , chocby siłą.

Psy szczekają , karawana idzie dalej.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-23 23:44 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lut 2012 - 01:16:46


harmattan
Radzą sobie i do żadnego OPS-u nie zamierzają się udawać.

To w czym problem?



harmattan
Standard im nie odpowiada , wynająć na wolnym rynku nie mogą bo ich nie stać.

Jak kogoś nie stać (a nie jest chyba tak źle, skoro do OPS się nie wybierają), to właśnie m.in. dlatego dostali mieszkanie komunalne, takie jakie gmina mogła im zaproponować. Nikt nie zmuszał do podpisania umowy najmu.
Być może mieszkanie jest w niższym standardzie (a tym samym niższa jest opłata). Na wolnym rynku za wynajem mieszkania w niższym standardzie płaci się mniej, ale ciągle znacznie więcej niż za komunalne.

Jak nie pasuje standard, opłaty i jak nie podoba się, że mają dach nad głową, to zawsze można mieszkać na ławce w parku, na dworcu a na noc do noclegowni. Za to nie trzeba w ogóle płacić.

Jak nie stać mnie na wędzoną szynkę i polędwicę, to kupuję tańszą mielonkę, najtańsze parówki czy tanią konserwę. Głód zaspokoi, a ze smakiem trzeba się pogodzić, bo na więcej mnie nie stać. Proste?
A może jednak powinienem - wzorem wielu w tej gminie - krzyczeć, żeby gmina sprezentowała mi wędzoną szynkę najwyższej jakości w cenie niższej od ceny mielonki, bo inni taką jedzą. A jak będę miał humor, to nawet przy tej niższej cenie nie zapłacę nic, bo jak raz mi dali to przecież z gardła mi nie wyrwą.




harmattan
Nawet gdyby ta czteroosobowa rodzina dostała nowe mieszkanie na Mirkowskiej , to błyskawicznie doszlusowałaby do tych rodzin niepłacących czynszu.

Niektórzy nie płacą w ogóle, bo taki mają sposób na życie. Jeżeli kogoś nie stać na wyższy czynsz, to są dodatki. Wystarczy spełnić określone prawem kryteria jednakowe dla wszystkich. Jak nie spełniają kryteriów OPS, to znaczy, że ich stać.



harmattan
Póki co ta rodzina o żaden parking nie wrzeszczy.

A gdzie napisałem, że ta rodzina domaga się parkingu?



harmattan
Wrzeszczą ci , którzy gdzies sie musieli dowiedzieć , że dla nowowybudownych bloków obowiązuje norma dot. miejsc parkingowych przynaleznych do tegoż budynku. No cóż tak stanowi prawo.

Tak się składa, że pozwolenie na budowę wydaje starosta po przedłożeniu projektu budowlanego, który musi być zgodny z obowiązującym mpzp i przepisami techniczno-budowlanymi.
Pan starosta wydał pozwolenie, więc widocznie zaprojektowano tyle miejsc ile należało zgodnie z prawem zaprojektować.
Jak masz wątpliwości to zapytaj pana Starostę, dlaczego wydał takie pozwolenie.

Więc o co chodzi?

Miejsc parkingowych domagali się również mieszkańcy starszych budynków. Może żeby było gdzie parkować jak kiedyś wykupią mieszkania za 10% wartości i wtedy wspólnota musiałaby takie miejsca zbudować za swoje, a nie gminne pieniądze.



harmattan
A jeden mój znajomy ma samochód........wart tak około siedem tys. zł. No kuźwa stać go pasozyta. On by nawet może i ten samochód sprzedał , tylko w porę uprzytomnił sobie , że za te siedem tysi to on zadnego mieszkania na wolnym rynku nie kupi. No i został pasożyt z samochodem w komunalnym.

Wytłumaczę prosto jak krowie na pastwisku, która przynajmniej nie udaje głupszej niż jest.

Za "siedem tys. zł" mieszkania się nie kupi i dobrze o tym wiesz. Dlatego istnieją kredyty mieszkaniowe np. na 30 lat.

Jak ktoś nie ma zdolności kredytowej, to mieszkanie wynajmuje na wolnym rynku.

Posiadanie samochodu wiąże się z jego utrzymaniem (ubezpieczenie, koszty napraw, przeglądów i bieżąca eksploatacja) i kosztami paliwa.
Jak ktoś wynajmuje mieszkanie na wolnym rynku, to bywa, że nie starczy mu nawet na utrzymanie samochodu o wartości 3 tysięcy i musi się zadowolić biletem miesięcznym za 156 zł.
Spróbuj za 156 zł utrzymać samochód, zatankować go, tak żeby starczyło przez miesiąc na dojazdy do pracy, do Warszawy.

Nie stać mnie na samochód (bo muszę zapłacić za wynajęcie mieszkania albo ratę kredytu), to jeżdżę autobusem. Proste?

Jak się ma komunalne mieszkanie, to można sobie nawet wziąć kredyt na samochód, bo czynsz z metra nie wynosi 20 zł (jak przy najmie z wolnego rynku) tylko wielokrotnie mniej.



harmattan
A co do z upodobaniem powtarzanym tu przez wielu zawistników stwierdzeniem , że to od nich otrzymaliśmy mieszkania w prezencie. No proszę bardzo , daliście, to je sobie teraz zabierzcie , chocby siłą.

Psy szczekają , karawana idzie dalej.

Dostałeś, to się ciesz. Skoro jednak w tej sytuacji jesteś na tyle bezczelny i masz taki tupet, to spodziewaj się, że będziesz tępiony za głupotę i demagogię, którą próbujesz uzasadnić dlaczego to niby nie zostałeś wyróżniony i jaki to duży czynsz musisz płacić.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-24 01:38 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 24 lut 2012 - 07:00:14


harmattan
W jaki sposób , z wykorzystaniem jakich obowiązujących przepisów można kogoś zmusić do zakupu czegokolwiek ?

Można, chociaż nie wprost. Zgodnie z moim 3 punktowym planem gdyby czynsze poszybowały, jestem przekonany, że i Pan - pomimo swojej deklaracji, że będzie Pan, niejako "w proteście", mieszkał w komunałce do końca życia - poszukałby sobie mieszkania na rynku. Nikt nikomu nie każe mieszkać w drogim Konstancinie. Na Podlasiu można mieszkać za ułamek konstancińskiej kwoty ... Pan zdaje się jest na emeryturze, która czy w KJ czy na Podlasiu wynosi tyle samo ...

Póki więc E - Cp > E - Ckj to nie istnieją praktycznie ___ŻADNE___ argumenty usprawiedliwiające Pana (i Panu podobnych) zamieszkiwanie w lokalu komunalnym w KJ.

(dla wyjaśnienia E to emerytura, Cp to czynsz na Podlasiu, Ckj to czynsz w KJ)

Dokładnie tak jak pisze czaknoris a co jest idealnie zbieżne z tezami w jakie postawiłem opisując mój plan:

- Jak ktoś potrzebuje pomocy to idzie do MOPSu
- Jak nie dostaje tej pomocy to znaczy, że stać go na zaopiekowanie się sobą.
- Jak nie chce się zaopiekować sobą, albo zamiast się sobą zaopiekować wydaje pieniądze na zbytki (w szerokim znaczeniu, np. np czaknorisową szyneczkę zamiast mielonki) to jest idiotą.
- Jak po wydaniu wszystkich pieniędzy na zbytki przychodzi po pomoc to jest pasożytem.


harmattan
Czy metodą na osiągnięcie takiego celu jest nagminne ubliżanie władzom gminy a zwłaszcza osobie p. burmistrza Jańczuka ,którego straszy sie paragrafami. A może uporczywe nazywanie urzędników UMiG-u leniuchami (w szczególności dotyka to urzędników MOPS-u) ?

Jeżeli urząd jest ogarnięty imposybilizmem to znaczy, że urzędnicy są leniuchami. Urzędnicy w odróżnieniu od "zwykłych" obywateli mają za sobą aparat państwowy więc wystarczy wziąć przepisy i je dokładnie przeczytać i zacząć działać na __korzyść__ mieszkańców gminy.

Jeżeli tego nie robią to narażają budżet gminy czyli __publiczne__ pieniądze na marnowanie a wtedy należy zawiadomić organa ścigania, co - po zakończeniu całej wymaganej prawem drogi - nie omieszkam uczynić.



harmattan

czaknoris
Przestań wycierać sobie gębę "czteroosobową rodziną", która jeżeli jest w trudnej sytuacji, to powinna otrzymać mieszkanie socjalne, w którym czynsz jest symboliczny lub inną pomoc ze strony OPS i innych instytucji.
Przestań pleść duby smalone o czymś czego nie napisałem.

Tia .. Pan Harmattan, jak zwykle, zdaje się manipulować faktami.

Pozwolę sobie zacytować:


harmattan
Według Ciebie rodzina 4osobowa , mieszkajaca na 20m/kw w lokalu bez łażienki i toalety . Z doprowadzoną jedynie zimną woda do mieszkania , ma płacic tyle samo co ci , którzy właśnie dostali mieszkania komunalne na Mirkowskiej ?

A więc __pisał__ Pan.



harmattan
To proponuje Ci - idź do tej czteroosobowej rodziny i jej to powiedz ,patrząc im w oczy , nie ukrywjąc się za nickiem forumowym.

Mówi ten, który pisze pod nickiem - nie pierwszym zresztą, a w rozmowie z Panią na Mirowskiej, która załamywała ręce, że "[...] zrobiłam sobie górkę [...] mam 60 lat i nigdy na urlopie nie byłam [...]" patrzył Pani w oczy ...



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-24 07:36 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lut 2012 - 08:07:35


czaki
(...) Wytłumaczę prosto jak krowie na pastwisku (...)

ale komu ? osobom, które zgodnie z kulawym prawem i ślepawym UMiGiem zajmują mieszkania ? czy może tym, którzy mają gorzej, ale z powodu wspomnianych ułomności instytucjonalnych nie załapują się na deficytowe świadczenia ? a może tym licznym anonimowym czytelnikom, zwanych w forowej statystyce "gośćmi" ? hm ...eye rolling smiley Dla mnie Twoje, Czaki, tłumaczenia mają sens, jako wyraz wsparcia dla p.MW, który - ze swoimi szczerymi intencjami prospołecznymi i pomysłem na wyprzedzającą kampanię wyborczą - ostał się sam jeden na forum mieszkańców. Jak u Mrożka moody smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lut 2012 - 12:47:26


czaknoris
Dostałeś, to się ciesz. Skoro jednak w tej sytuacji jesteś na tyle bezczelny i masz taki tupet, to spodziewaj się, że będziesz tępiony za głupotę i demagogię, którą próbujesz uzasadnić dlaczego to niby nie zostałeś wyróżniony i jaki to duży czynsz musisz płacić.

A wskażesz mi gdzie ja narzekam na wysokośc płaconego przeze mnie czynszu ? Zdaje się , że tylko informacyjnie podawałem aktualnie obowiązujace stawki w komunalnych. To jest według Ciebie to samo ?
Mieszkanie dostałem ,ponieważ spełniałem wszelkie prawem okreslone wymagania. I żeby wszystko było jasne , dostałem mieszkanie zamienne i niekoniecznie podoba mi sie ono szalenie . Ale generalnie większych powodów do narzekania nie mam. Zarzucając mi tupet i bezczelność s, stosujesz prymitywna metode starą jak świat.
A wezmę i rzucę w niego g...wnem , niewżne czy trafię , zawsze jest spora nadzieja , że się trochę do niego przylepi.
Plujesz na ludzi , którzy maja samochody , kiedy Ty musisz płacić wysoką ratę za mieszkanie. A to trzeba było brać taki duży kredyt ? Może zamiast dużego mieszkania można było kupić trochę mniejsze ? Na samochód by starczyło ?
Kiedy jestem w górach na nartach , nigdy , przenigdy nie zazdrościłem nikomu "wypasionego"sprzętu narciarskiego. Mam trzyletnie Blizzardy półcarvingi do tego buty , czteroletnie tej samej firmy , a reszta dodatków to jakieś bezfirmowe pierdółki. Obok na stoku śmigają ludzie na sprzęcie za który można kupić bardzo dobrej klasy samochód , Ciebie w tej sytuacji zalałaby pewnie żółć. A mnie to rybka , ja się cieszę z tego co mam.

Jedźmy dalej , wszystkie zawistne miernotty informuję- nic od Was jako społeczeństwa nie dostałem w prezencie . Sytuacja jest zgoła odwrotna , to Wy , zgorzkniali , zawistni zazdrośnicy dostaliście prezent ode mnie i moich sąsiadów z którymi mieszkałem w "Zameczku". Bo to my , lokatorzy tej pięknej willi uratowlismy ją przed spaleniem . Dzięki naszemu poświęceniu a nawet narażaniu zycia możecie dziś idąc na spacer móc na nią jeszcze popatrzeć. Nam ,za ugaszenie poważnego pożaru nie podziekował nikt z władz miasta. Obowiązki burmistrza pełnił wtedy niejaki Mariusz Terlikowski , bufon pierwsza klasa.


czaknoris
Nie stać mnie na samochód (bo muszę zapłacić za wynajęcie mieszkania albo ratę kredytu), to jeżdżę autobusem. Proste?

Krzywe ! Znam bardzo wiele osób , ktore wynajmują mieszkanie na wolnym rynku lub płacą spora ratę bankowa i samochód też mają. Proste ?


czaknoris
(...) Wytłumaczę prosto jak krowie na pastwisku (...)

Ola
ale komu ?

Zapewne Pani. Bo to przecież Pani (jak sama Pani twierdzi) pobudowała się na terenie zalewowym i kiedy woda zbiera się po obfitych opadach na Pani podwórku to ma Pani pretensje do UMiG-u i wszystkich swiętych , że w te pędy do Pani nie przybywaja i wody nie wypompowują. Oczywiście na koszt podatnika. A nie łaska skorzystać z prywatnej firmy , zapłacić a później jesli uznaje Pani , ze wina za zalanie nie leży po stronie Pani, zgłosić rzecz do organów scigania lub złożyć doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ...ze wskazaniem na deszcz jako głównego podejrzanego ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 24 lut 2012 - 14:12:42


harmattan
A wskażesz mi gdzie ja narzekam na wysokośc płaconego przeze mnie czynszu ?
[...]
dostałem mieszkanie zamienne i niekoniecznie podoba mi sie ono szalenie .
[...]
Ale generalnie większych powodów do narzekania nie mam
[...]
A to trzeba było brać taki duży kredyt ? Może zamiast dużego mieszkania można było kupić trochę mniejsze ?
[...]
Kiedy jestem w górach na nartach , nigdy , przenigdy nie zazdrościłem nikomu "wypasionego"sprzętu narciarskiego.

Niesamowite ...



harmattan
Mieszkanie dostałem ,ponieważ spełniałem wszelkie prawem okreslone wymagania.

Czy aby na pewno ? Czy nie prowadził Pan wtedy działalności gospodarczej ? Tak tylko pytam informacyjnie. Jeżeli ma Pan odwagę odpowiedzieć to proszę bez komentarzy: "Tak/Nie".



harmattan
I żeby wszystko było jasne , dostałem mieszkanie zamienne

Biedactwo ... A czy w Willi Zameczek to nie były komunałki ? ... czyli "dostałem zamienne za komunałkę" = "dostałem komunałkę"


harmattan
Wy , zgorzkniali , zawistni zazdrośnicy

A kto zacz ?


harmattan
my , lokatorzy tej pięknej willi uratowlismy ją przed spaleniem

A nie ratowaliście przypadkiem "swoich mieszkań" mając świadomość, że może się okazać, że drugich nie dostaniecie już tak lekką ręką, bo nie spełniacie warunków ?


ola
złożyć doniesienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa ...ze wskazaniem na deszcz jako głównego podejrzanego ?

Yyyy .. ale przed chwilą Pan triumfatorsko utyskuje, że nie dostał nagrody za ugaszenie mieszkania ... skoro Pan utyskuje to znaczy, że ma Pan poczucie wykonania poważnego zadania "za kogoś", które zostało bez nagrody. "Za kogoś" = "za Straż Pożarną" ...

Może więc zamiast teraz narzekać, trzeba było zamówić prywatną firmę strażacką, zapłacić za swoje pieniądze, a później jakby Pan uznał że pożar był nie z Pana winy to zgłosić do prokuratury wskazując na ogień jako głównego sprawcę ?

Oczywiście powyższe to kpina z Pana toku myślenia. Warto się zastanowić co się pisze, żeby się nie ośmieszać Panie Harmattan.

Na koniec powiem, że oczywiście za odważny czyn należy się nagroda i ja bym ją z pewnością przyznał. Nawet komuś takiemu jak Pan. Co prawda Pan napisałby (a już pewnie Pan nie napisze, bo właśnie Pana wyprzedzam tym wpisem tongue sticking out smiley ) że ode mnie nagrody by nie wziął. Ale to już Pana wybór. Nagroda - z pewnością - się należy.



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-24 14:15 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 24 lut 2012 - 14:22:40

Dobra, spór personalny na PW proszę przenieść. I nie obchodzi mnie, czy wytykanie tego, że ktoś coś dostał to "w temacie wątku".



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lut 2012 - 20:40:35


efreet


Niezlym, IMHO, kryterium standardu jest kryterium zageszczenia. Nie mialem na mysli kwaterunku w sfuszerowanej ruderze, tylko tego ze zamiast budowy dwu blokow w standardzie developerskim, wiecej sensu mialo by postawienie quasi hotelu robotniczego. Miejsca takiego ktore spelnialo by warunki postawione przez ustawodawce, a nie zachecalo by do zagrzewania w nim miejsca, i nie stwarzalo by mozliwosci podnajmu.
Nota bene, sam Pan o tym pisze (vide:kontenery mieszkalne, ktore ze wzgledu np na koszty ogrzewania i ograniczona trwalosc nie musza miec sensu)

W Stanach ludzie mieszkają całe życie w przyczepach/kontenerach/domach na kółkach. Dlaczego nagle w Polsce (skąd my tacy bogaci i wymagający?) mamy mieć wysoki standard? kafelki, kuchnie w zabudowie i gładź gipsową?
W takich kontenerach trzeba by było płacić samemu za prąd i ogrzewanie? a dlaczego nie? nie płacisz - masz zimno, nie płacisz nie masz światła, telewizji i satelity!!!!
Jeśli w stanach można zrobić trwałe to dlaczego w Polsce są kontenery mieszkalne nie trwałe?

Jestem za kontenerami, szybko by szukali innych mieszkań zamiast grzać miejscówę.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-24 20:42 przez jaga.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lut 2012 - 21:30:45

Ale jak rozumiem p.Jaga wie kto najczęściej a w zasadzie zawsze mieszka w takich kontenerach ? Oczywiście mam na myśli USA.

A co do mieszkania w przyczepie , dużej campingowej. Daję słowo , żeby nie nasz klimat , to nie wiem czy bym nie chciał tak sobie mieszkać.

[www.holenderskiedomki.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 24 lut 2012 - 21:58:00


jaga
Jestem za kontenerami, szybko by szukali innych mieszkań zamiast grzać miejscówę.

Pełne poparcie !

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 24 lut 2012 - 22:55:43

Jeśli chodzi o mieszkania w kontenerach, to najwybitniejszym moim zdaniem ujęciem tematu jest film Stroszek Wernera Herzoga z roku 1977 - polecam.

Przypominam jednak, że gdyby gmina chciała w poprzedniej kadencji budować lokale socjalne, to by nie zbudowała bloków o "podwyższonym standardzie" za jedyne 16 milionów. Wniosek z tego, że zamysł UMiG i rady Miejskiej musiał byc inny, tym bardziej, ze sam na własne uszy słyszałem wielokrotnie z ust poprzedniego burmistrza i nie tylko, iż gmina potrzebuje przede wszystkim lokali dla osób wykwaterowywanych z willi odzyskanych przez byłych właścicieli, nie nadających się do dalszego zamieszkania lub przeznaczonych na sprzedaż. Władze wiedziały zatem od początku, kto przede wszystkim zamieszka w tych blokach.

Skoro zatem poprzednia Rada Miejska zdecydowała się na standard znacznie wyższy, niż ten wymagany ustawowo dla lokalu zastępczego, to była to suwerenna decyzja władz samorządowych i nie należy "winą" za jej skutki obarczać lokatorów. O ile pamiętam, wielu z nich nie chciało się wcale wyprowadzać ze swych dawnych lokali. Ostatni z nich, znany dobrze radnym mieszkaniec samodzielnie za zgodą gminy na gminnym gruncie zbudowanego domku, aż do początku lutego br (przez niemal rok!) nie przyjmował zaoferowanego mu mieszkania w Mirkowie i chyba dopiero groźba eksmisji zmieniła nieco jego postawę.

Obecnie wg informacji burmistrza, gmina nie dysponuje żadnymi lokalami, ani zastępczymi, ani socjalnymi, ani jakimikolwiek innymi. Ustawa dopuszcza co prawda umowę na wynajem lokalu socjalnego wyłacznie na czas określony, a zatem niesprzedane, a rozgrabiane i niszczejące pustostany gminne mogłyby posłużyć na takie lokale. Burmistrz jednak nie przyjmuje takiego rozwiązania - dlaczego, niech się sam wypowie, ma jakieś wątpliwości prawne i organizacyjne. Znowu jest to suwerenna decyzja gminy, a nie - widzimisię jakiejś "kasty" mieszkańców lokali komunalnych. Nie do końca zatem rozumiem, czemu tym mieszkańcom tak się na forum obrywa, skoro wszystko, co dzieje się w naszej gminie wokół nieściagania długów, polityki lokalowej, itp. jest od początku do końca wyłącznie "zasługą" kolejnych władz IV, V i VI kadencji. W tym niestety moją, chociaż wstrzymałem się przy głosowaniu w sprawie uchwały zawierającej m.in. listę budynków do wykwaterowania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lut 2012 - 23:04:04

Tomku , wszystko co wyżej napisałes jest absolutnie słuszne. Jedna techniczna uwaga. Osoby , które otrzymały lokal komunalny poniewaz Rada Miasta podjęła uchwałę o przeznaczeniu ich dotychczasowych mieszkań (oczywiście dotyczy to głównie działek) na sprzedaż , otrzymały lokale nie zastepcze a zamienne.

Zgodnie z ustawą, lokal zamienny to:

?lokal znajdujący się w tej samej miejscowości, w której jest położony lokal dotychczasowy, wyposażony w co najmniej takie urządzenia techniczne, w jakie był wyposażony lokal używany dotychczas, o powierzchni pokoi takiej jak w lokalu dotychczas używanym; warunek ten uznaje się za spełniony, jeżeli na członka gospodarstwa domowego przypada 10 m2 powierzchni łącznej, a w wypadku gospodarstwa jednoosobowego ? 20 m2 tej powierzchni?.

(art. 2 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy)


Z lokalu zamiennego korzysta się wówczas, gdy dotychczas zajmowany lokal lub budynek wymaga naprawy, a awaria lub szkoda powstała z jej przyczyny zagraża bezpieczeństwu lokatora. Jeżeli rodzaj robót tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić mieszkanie i przenieść się na koszt właściciela (gminy) do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok.

Prawo do lokalu zamiennego przysługuje też lokatorowi, który jest zmuszony opuścić lokal w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku.

Czynsz za lokal zamienny, niezależnie od jego standardu i wyposażenia technicznego, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.


PODSTAWA PRAWNA

Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2001 r. Nr 71, poz. 733, z późn. zm.).

Moim zdaniem samorządy i tak mają wiele szczęścia , że niewiedza o przysługujacych im prawach jest tak powszechna wsród lokatorów zasobów komunalnych.
Weźmy choćby ten zapis o przeprowadzce na koszt gminy. Ja nie będę go oceniał , dla mnie jest to prawo obowiązujace i tyle.

Jesli tym wszystkim , którym solą w oku i badylem w tyłku jest to prawo (dura lex sed lex) to ja pytam ,:- dyskusja o mieszkaniach komunalnych w prawie niezmienionym kształcie (nie biore pod uwagę panawysmułkowej paplaniny) przetacza się przez to forum po raz drugi. Pierwszy raz o ja pamiętam działo sie to dwa lata temu . Co w tym czasie ci wszyscy malkontenci i zażarci wrgowie ludzi mieszkajacych w lokalach komunalnych zrobili aby to prawo zmienić , poprawić ? Póki co sprawa zaczyna się i kończy na impertynencjach , pomówieniach i wygłaszaniu zgrabnych nomen-omen komunałów.
Z trzema punktami projektu naprawczego p. Wysmułka rozprawię sie w trzy minuty wykazując jak duże niosą one w sobie zgrożenie społeczne a o kosztach , które będa nie do udźwignięcia przez zadną gminę nie wspomne. Licze na mądrość użytkowników, że w znakomitej swej wiekszości widzą oni to samo co ja i tak samo te trzy punkty oceniaja. Każdy kto w sposób jawny okazuje się być apologetą tego panawysmułkowego steku bzdur , wpada do konkretnej szufladki z napisem - NIE OTWIERAĆ- bo w przeciwnym wypadku nawet najlepsza wódka może przestać smakować smiling smiley



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-24 23:41 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 24 lut 2012 - 23:40:09

Słuszna korekta Harmattana dotycząca terminologii. Nie zmienia ona faktu, że "urządzenia techniczne" w wykwaterowywanych budynkach i willach w większości przypadków nie dadzą się porównać do tych w nowych blokach w Mirkowie, zaś większość przekwaterowywanych otrzymała więcej, niż 10m2 / osobę. Inna sprawa, że ustawa nie przewiduje takiej sytuacji, w której gmina postanawia sprzedać budynek bez remontu - i to na dodatek budynek, który przed wojną zbudował i utrzymywał za własne pieniądze prywatny właściciel. Przypuszczam, że problem ten można być może jakoś ominąć twierdząc, że budynek wymaga pilnego remontu (a nawet rozbiórki) i posiadając taką ekspertyzę, jak w przypadku Mirkowskiej 51. Nie zmienia to faktu, znanego od początku, że sytuacja nie jest do końca ustawowa i uświadomieni prawnie lokatorzy mogliby próbować odmówić. Tym zapewne można tłumaczyć fakt, że gmina chciała ich skusić lepszymi warunkami.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lut 2012 - 23:57:25

Z tym metrazem to bywa różnie. Ja np. dostałem lokal zamienny o powierzcni mniejszej o ok. 40%. Ale norma ustawowa była spełniona więc nawet nie dziamgnąłem słowa na ten temat.

Tak to prawda niektorzy mieszkańcy Mirkowskiej 51 mieli pełne prawo aby odmówić przeprowadzki.

Ekspertyza ? Wcale nie jest konieczna by zaszła ustawowość w działaniach gminy. Wystarczy , że potencjalny kupiec zgodzi sie na zapis w akcie notarialnym iż dokona kompleksowego remontu zakupionego budynku i juz jest podstawa (+uchwałaRM) do wykwaterowania lokatorów. Po sprzedaży nikt tego zapisu nie respektuje.
No ale ta sytuacja ma zastosowanie tylko w przypadku gdy już jest konkretny kupiec nieruchomości.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 25 lut 2012 - 06:02:35


harmattan
Z lokalu zamiennego korzysta się [...] jednak na czas nie dłuższy niż rok.

Muszę zasięgnąć ekspertyzy prawnej "co po upływie roku".

1) Czy należy wysiedlić zajmującego lokal
2) Czy wysiedlając jest obowiązek zapewnienia kolejnego lokalu
3) Czy przyznając kolejny lokal gmina "musi" kontynuować wcześniej przyznany kwaterunek, czy może potraktować jako nowe rozdanie i zweryfikować uprawnienia do lokalu.



Zmieniany 3 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-25 06:46 przez Marek Wysmułek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 25 lut 2012 - 08:26:08


jaga
W Stanach ludzie mieszkają całe życie w ...(...)

mieszkają, gdzie chcą, bo "to jest wolny kraj" grinning smiley Ale gdyby zechcieli akurat w Beverly Hills - to lokalne władze szybko by ich zniechęciły, bez ględzenia o glazurze i wannie, tylko w myśl jasnych przepisów prawnych, przestrzeganych. I tym się różni kapitalizm od komuszej retoryki z demagogiczną ściemą. Kot ma ogon zawsze po tej samej stronie, choćby nie wiem co smoking smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Mieszkania komunalne
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 25 lut 2012 - 12:52:48


Tomasz Zymer
O ile pamiętam, wielu z nich nie chciało się wcale wyprowadzać ze swych dawnych lokali. Ostatni z nich, znany dobrze radnym mieszkaniec samodzielnie za zgodą gminy na gminnym gruncie zbudowanego domku, aż do początku lutego br (przez niemal rok!) nie przyjmował zaoferowanego mu mieszkania w Mirkowie i chyba dopiero groźba eksmisji zmieniła nieco jego postawę.

A czy wiadomo coś na temat zwrotu przez gminę, poniesionych przez tego pana nakładów ? No bo skoro wybudował za zgoda gminy , to taki zwrot sie należy. Przyznanie lokalu zamiennego nie może być traktowane jako rekompensata.

Zresztą na ostatnim posiedzeniu Komisji Budżetowej pojawiły się nowe okoliczności tej sprawy. Póki co sa one nieoficjalne więc dla mnie należy je traktować jako plotkę. Przynajmniej do czasu pełnego i wiarygodnego wyjaśnienia..

____________________________________________________________________________________________________________________


Ola
mieszkają, gdzie chcą, bo "to jest wolny kraj" Ale gdyby zechcieli akurat w Beverly Hills - to lokalne władze szybko by ich zniechęciły, bez ględzenia o glazurze i wannie, tylko w myśl jasnych przepisów prawnych, przestrzeganych. I tym się różni kapitalizm od komuszej retoryki z demagogiczną ściemą. Kot ma ogon zawsze po tej samej stronie, choćby nie wiem co

No i proszę wątek o polskich mieszkaniach komunalnych dotarł aż do USA smiling smiley
A w Polsce to przepraszam ludzie nie maja prawa aby mieszkać tam gdzie chcą ? Lub spytam inaczej :- czy w Stanach ludzie zawsze mieszkają tam gdzie chcą ? Jest Pani tego pewna ?
Tak, Ameryka to "jest wolny kraj" a szczególnie wtedy , gdy amerykańscy zołdacy palą Koran . Bo to są ludzie z "wolnego kraju".
Ach ten cudowny amerykański kapitalizm , ten amerykański sen [wyborcza.biz]

"Stopa bezrobocia? 30 proc. Aż 33,8 proc. mieszkańców miasta i prawie połowa dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. 47 proc. dorosłych to funkcjonalni analfabeci. Tylko w 2009 roku zamknięto tu 29 szkół."

"Biali uciekali stąd falami w latach 50., 60. i 70." A Pani Ola z którą falą uciekinierów z tej "cudownej" Hameryki do Polski , dzikiego kraju wróciła ?

W Polsce natomiast zdarzają się osobnicy , którzy posiadając swój trzypunktowy , komuszy plan nie pozwalaja mieszkać ludziom tam gdzie oni chcą ( zgodnie z obowiązującym prawem ) !

"A kot ma ogon zawsze po tej samej stronie , choćby nie wiem co " i dlatego u Pani Oli po podwórku biega kot z ogonem na głowie smiling smiley

[youtu.be]



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-02-25 13:58 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...345678910111213...->|-->
Bieżąca strona: 8 z 15


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.